SXR152M025ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1500uF 25Volt 105C
product image
SXR152M025ST Picture
SeekIC No. : 00726695 Detail
SXR152M025ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1500uF 25Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR152M025ST
Quick Details
Capacitance : 1500 uF Voltage Rating : 25 Volts
Packaging : Bulk
Capacitance : 1500 uF
Voltage Rating : 25 Volts
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR152M025ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1500F
ESR (Equivalent Series Resistance)130.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.472" Dia x 1.181" H (12.00mm x 30.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating25V