SXR152M035ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1500uF 35Volt 105C
product image
SXR152M035ST Picture
SeekIC No. : 00728470 Detail
SXR152M035ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1500uF 35Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR152M035ST
Quick Details
Capacitance : 1500 uF Voltage Rating : 35 Volts
Dimensions :
Voltage Rating : 35 Volts
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Capacitance : 1500 uF
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR152M035ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1500F
ESR (Equivalent Series Resistance)120.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.472" Dia x 1.575" H (12.00mm x 40.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating35V