SXR330M100ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 33uF 100Volt 105C
product image
SXR330M100ST Picture
SeekIC No. : 00727368 Detail
SXR330M100ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 33uF 100Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR330M100ST
Mfg:
Cornell Dubilier
Quick Details
Capacitance : 33 uF Voltage Rating : 100 Volts
Termination Style : Radial Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance :
Operating Temperature Range :
Dimensions :
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Capacitance : 33 uF
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Voltage Rating : 100 Volts
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR330M100ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance33F
ESR (Equivalent Series Resistance)2.810 Ohm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia x 0.630" H (10.00mm x 16.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating100V