SXR472M025ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 0uF 0Volt 105C
product image
SXR472M025ST Picture
SeekIC No. : 00729509 Detail
SXR472M025ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 0uF 0Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR472M025ST
Quick Details
Capacitance : 4700 uF Voltage Rating : 25 Volts
Dimensions :
Capacitance : 4700 uF
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 25 Volts
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR472M025ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance4700F
ESR (Equivalent Series Resistance)60.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.709" Dia x 1.575" H (18.00mm x 40.00mm)
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating25V