SXR680M050ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 68uF 50Volt 105C
product image
SXR680M050ST Picture
SeekIC No. : 00727069 Detail
SXR680M050ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 68uF 50Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR680M050ST
Mfg:
Cornell Dubilier
Quick Details
Capacitance : 68 uF Voltage Rating : 50 Volts
Termination Style : Radial Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance :
Operating Temperature Range :
Dimensions :
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 50 Volts
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Capacitance : 68 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR680M050ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance68F
ESR (Equivalent Series Resistance)1.950 Ohm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia x 0.472" H (10.00mm x 12.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating50V