T491B475K016AS
Tantalum Capacitors - Solid SMD 4.7uF 16volts 10%
product image
T491B475K016AS Picture
SeekIC No. : 001102849 Detail
T491B475K016AS: Tantalum Capacitors - Solid SMD 4.7uF 16volts 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
T491B475K016AS
Mfg:
Kemet
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Capacitance : 4.7 uF Voltage Rating : 16 Volts
Tolerance : 10 % Case Code - in : 1411
Case Code - mm : 3528 Height : 2.1 mm
Mfr Case Code : B Case Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Series : T491 Product : Tantalum Solid Standard Grade - Other Various
Packaging : Reel
Description
ESR :
Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 16 Volts
Case Code - in : 1411
Case Code - mm : 3528
Height : 2.1 mm
Mfr Case Code : B Case
Series : T491
Capacitance : 4.7 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationT491B475K016AS
VendorKemet
CategoryCapacitors
Capacitance4.7F
Voltage - Rated 16V
Tolerance±10%
Package / Case3528-21 (EIA)
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)3.500 Ohm