T491D227K2R5AT
Tantalum Capacitors - Solid SMD 2.5volts 220uF 10%
product image
T491D227K2R5AT Picture
SeekIC No. : 001088064 Detail
T491D227K2R5AT: Tantalum Capacitors - Solid SMD 2.5volts 220uF 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
T491D227K2R5AT
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 220 uF Voltage Rating : 2.5 Volts
ESR : 0.3 Ohms Tolerance : 10 %
Case Code - in : 2917 Case Code - mm : 7343
Height : 3.1 mm Mfr Case Code : D Case
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Series : T491
Product : Tantalum Solid Standard Grade - Other Various Packaging : Reel
Description
Tolerance : 10 %
Packaging : Reel
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Product : Tantalum Solid Standard Grade - Other Various
Series : T491
Case Code - in : 2917
Case Code - mm : 7343
Height : 3.1 mm
Mfr Case Code : D Case
ESR : 0.3 Ohms
Capacitance : 220 uF
Voltage Rating : 2.5 Volts
Parameters:
Technical/Catalog InformationT491D227K2R5AT
VendorKemet (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance220F
Voltage - Rated 2.5V
Tolerance±10%
Package / Case7343-31 (EIA)
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)300.0 mOhm