T491D476M025AT
Tantalum Capacitors - Solid SMD 25V 47uF 20% 'D'
product image
T491D476M025AT Picture
SeekIC No. : 001083054 Detail
T491D476M025AT: Tantalum Capacitors - Solid SMD 25V 47uF 20% 'D'
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
T491D476M025AT
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 47 uF Voltage Rating : 25 Volts
ESR : 0.7 Ohms Tolerance : 20 %
Case Code - in : 2917 Case Code - mm : 7343
Height : 3.1 mm Mfr Case Code : D Case
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Series : T491
Product : Tantalum Solid Standard Grade - Other Various Packaging : Reel
Description
Packaging : Reel
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Product : Tantalum Solid Standard Grade - Other Various
Voltage Rating : 25 Volts
Series : T491
Capacitance : 47 uF
Case Code - in : 2917
Case Code - mm : 7343
Height : 3.1 mm
Mfr Case Code : D Case
ESR : 0.7 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationT491D476M025AT
VendorKemet (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance47F
Voltage - Rated 25V
Tolerance±20%
Package / Case7343-31 (EIA)
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)700.0 mOhm