T495C107K006ATE075
Tantalum Capacitors - Solid SMD 6.3volts 100uF 10%
product image
T495C107K006ATE075 Picture
SeekIC No. : 001083151 Detail
T495C107K006ATE075: Tantalum Capacitors - Solid SMD 6.3volts 100uF 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
T495C107K006ATE075
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 100 uF Voltage Rating : 6.3 Volts
ESR : 75 mOhms Tolerance : 10 %
Case Code - in : 2412 Case Code - mm : 6032
Height : 2.8 mm Mfr Case Code : C Case
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Series : T495
Product : Tantalum Solid Low ESR Industrial Grade Packaging : Reel
Description
Tolerance : 10 %
Packaging : Reel
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Capacitance : 100 uF
Voltage Rating : 6.3 Volts
Height : 2.8 mm
Case Code - in : 2412
Case Code - mm : 6032
Mfr Case Code : C Case
Product : Tantalum Solid Low ESR Industrial Grade
Series : T495
ESR : 75 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationT495C107K006ATE075
VendorKemet (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance100F
Voltage - Rated 6.3V
Tolerance±10%
Package / Case6032-28 (EIA)
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)75.0 mOhm