T499A105K016ATE10K
Tantalum Capacitors - Solid SMD 16volts 1.0uF 10% ESR=10.0
product image
T499A105K016ATE10K Picture
SeekIC No. : 001085938 Detail
T499A105K016ATE10K: Tantalum Capacitors - Solid SMD 16volts 1.0uF 10% ESR=10.0
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
T499A105K016ATE10K
Quick Details
Capacitance : 1 uF Voltage Rating : 16 Volts
ESR : 10 Ohms Tolerance : 10 %
Case Code - in : 1206 Case Code - mm : 3216
Height : 1.8 mm Mfr Case Code : A Case
Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C Series : T499
Product : Tantalum Solid High Temperature Packaging : Reel
Description
Tolerance : 10 %
Case Code - in : 1206
Case Code - mm : 3216
Height : 1.8 mm
Mfr Case Code : A Case
Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C
Product : Tantalum Solid High Temperature
Packaging : Reel
Voltage Rating : 16 Volts
Capacitance : 1 uF
ESR : 10 Ohms
Series : T499
Parameters:
Technical/Catalog InformationT499A105K016ATE10K
VendorKemet (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance1.0F
Voltage - Rated 16V
Tolerance±10%
Package / Case3216-18 (EIA) 1206
PackagingCut Tape (CT)
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 175°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)10.00 Ohm