T510E687K006ATE012
Tantalum Capacitors - Solid SMD 6volts 680uF 10% ESR=12
product image
T510E687K006ATE012 Picture
SeekIC No. : 001083819 Detail
T510E687K006ATE012: Tantalum Capacitors - Solid SMD 6volts 680uF 10% ESR=12
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
T510E687K006ATE012
Mfg:
Kemet
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 680 uF Voltage Rating : 6.3 Volts
ESR : 12 mOhms Tolerance : 10 %
Case Code - in : 2924 Case Code - mm : 7360
Height : 3.8 mm Mfr Case Code : E Case
Series : T510 Product : Tantalum Solid Low ESR Standard Grade
Packaging : Reel
Description
Operating Temperature Range :
Tolerance : 10 %
Packaging : Reel
Case Code - in : 2924
Case Code - mm : 7360
Height : 3.8 mm
Product : Tantalum Solid Low ESR Standard Grade
Voltage Rating : 6.3 Volts
Mfr Case Code : E Case
Series : T510
Capacitance : 680 uF
ESR : 12 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationT510E687K006ATE012
VendorKemet (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance680F
Voltage - Rated 6.3V
Tolerance±10%
Package / Case7260-38 (EIA)
PackagingCut Tape (CT)
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)12.0 mOhm