T520D157M010ATE055
Tantalum Capacitors - Polymer SMD 10V 150uF 20% "D"
product image
T520D157M010ATE055 Picture
SeekIC No. : 001065771 Detail
T520D157M010ATE055: Tantalum Capacitors - Polymer SMD 10V 150uF 20% "D"
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
T520D157M010ATE055
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 150 uF Voltage Rating : 10 Volts
ESR : 55 mOhms Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C Case Code - in : 2917
Case Code - mm : 7343 Height : 3.1 mm
Description
Tolerance : 20 %
Mfr Case Code : D Case
Capacitance : 150 uF
Voltage Rating : 10 Volts
ESR : 55 mOhms
Height : 3.1 mm
Series : T520
Parameters:
Technical/Catalog InformationT520D157M010ATE055
VendorKemet
CategoryCapacitors
Capacitance150F
Voltage - Rated 10V
Tolerance±20%
Package / Case7343-31 (EIA)
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesPolymer
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)55.0 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C