T520V476M016ATE070
Tantalum Capacitors - Polymer SMD 16volt 47.0uF 20% Vcase ESR=70
product image
T520V476M016ATE070 Picture
SeekIC No. : 001065826 Detail
T520V476M016ATE070: Tantalum Capacitors - Polymer SMD 16volt 47.0uF 20% Vcase ESR=70
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
T520V476M016ATE070
Mfg:
Kemet
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 47 uF Voltage Rating : 16 Volts
ESR : 70 mOhms Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C Case Code - in : 2917
Case Code - mm : 7343 Height : 1.9 mm
Mfr Case Code : V Case Series : T520
Product : Tantalum Organic Polymer Low ESR Packaging : Reel
Description
Voltage Rating : 16 Volts
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Case Code - in : 2917
Case Code - mm : 7343
Product : Tantalum Organic Polymer Low ESR
Packaging : Reel
Capacitance : 47 uF
Height : 1.9 mm
Mfr Case Code : V Case
ESR : 70 mOhms
Series : T520
Parameters:
Technical/Catalog InformationT520V476M016ATE070
VendorKemet
CategoryCapacitors
Capacitance47F
Voltage - Rated 16V
Tolerance±20%
Package / Case7343-20 (EIA)
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesPolymer
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)70.0 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C