T820149004DH
SCR PHASE CTRL MOD 1400V 900A
product image
T820149004DH Picture
SeekIC No. : 004132629 Detail
T820149004DH: SCR PHASE CTRL MOD 1400V 900A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
T820149004DH
  • Qty
  • 0~3
Quick Details
Series: - Manufacturer: Powerex Inc
Structure: Single Number of SCRs, Diodes: 1 SCR
Voltage - Off State: 1400V Package / Case : TSSOP-38
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 150mA Current - On State (It (AV)) (Max): 900A
Current - On State (It (RMS)) (Max): 1410A Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 13700A, 15000A
Current - Hold (Ih) (Max): - Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: TO-200AC, B-PUK
Description
Series: -
Voltage - Off State: 1400V
Mounting Type: Chassis Mount
Structure: Single
Number of SCRs, Diodes: 1 SCR
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 150mA
Packaging: Bulk
Manufacturer: Powerex Inc
Current - Hold (Ih) (Max): -
Current - On State (It (AV)) (Max): 900A
Current - On State (It (RMS)) (Max): 1410A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 13700A, 15000A
Parameters:
Technical/Catalog InformationT820149004DH
VendorPowerex Inc
CategoryDiscrete Semiconductor Products
SCR TypeStandard Recovery
Voltage - Off State1400V
Current - Hold (Ih) (Max)-
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)3V