T92P11A42-120
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 120V
product image
T92P11A42-120 Picture
SeekIC No. : 003828158 Detail
T92P11A42-120: RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 120V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
T92P11A42-120
Quick Details
Series: T92 Manufacturer: TE Connectivity
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 33.3mA Coil Voltage: 120VAC
Contact Form: DPDT (2 Form C) Contact Rating (Current): 30A
Switching Voltage: 277VAC, 28VDC - Max Turn On Voltage (Max): 96 VAC
Package / Case : TQFN-56 Turn Off Voltage (Min): 12 VAC
Features: Insulation - Class F Mounting Type: Chassis Mount
Termination Style: Quick Connect - 0.187"/0.250"
Description
Manufacturer: TE Connectivity
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Switching Voltage: 277VAC, 28VDC - Max
Features: Insulation - Class F
Packaging: Bulk
Coil Current: 33.3mA
Contact Form: DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current): 30A
Mounting Type: Chassis Mount
Coil Voltage: 120VAC
Turn Off Voltage (Min): 12 VAC
Series: T92
Turn On Voltage (Max): 96 VAC