Motor / Motion / Ignition Controllers & Drivers BRIDGE DRIVER BRUSHED DC MOTOR
TA7291FG(5,EL): Motor / Motion / Ignition Controllers & Drivers BRIDGE DRIVER BRUSHED DC MOTOR
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | HSOP-16 |
| Packaging : | Tray |
| Technical/Catalog Information | TA7291FG(5,EL) |
| Vendor | Toshiba (VA) |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Applications | DC Motor Driver, Bridge |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 20 V |
| Voltage - Load | - |
| Current - Output | 400mA |
| Operating Temperature | -30°C ~ 75°C |
| Package / Case | 16-HSOP |
| Packaging | Digi-Reel? |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | TA7291FG 5,EL TA7291FG5,EL TA7291FGDKR ND TA7291FGDKRND TA7291FGDKR |