TAJB106M016RNJ
Tantalum Capacitors - Solid SMD 16volts 10uF 20%
product image
TAJB106M016RNJ Picture
SeekIC No. : 001083590 Detail
TAJB106M016RNJ: Tantalum Capacitors - Solid SMD 16volts 10uF 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TAJB106M016RNJ
Quick Details
Capacitance : 10 uF Voltage Rating : 16 Volts
ESR : 2.8 Ohms Tolerance : 20 %
Case Code - in : 1210 Case Code - mm : 3528
Height : 2.1 mm Mfr Case Code : B Case
Packaging : Reel
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Product : Tantalum Solid Standard Grade - Other Various
Voltage Rating : 16 Volts
Case Code - mm : 3528
Height : 2.1 mm
Mfr Case Code : B Case
Capacitance : 10 uF
Case Code - in : 1210
Series : TAJ
ESR : 2.8 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationTAJB106M016RNJ
VendorAVX Corporation (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance10F
Voltage - Rated 16V
Tolerance±20%
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)2.800 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C