TAJB156K010RNJ
Tantalum Capacitors - Solid SMD 10volts 15uF 10%
product image
TAJB156K010RNJ Picture
SeekIC No. : 001084876 Detail
TAJB156K010RNJ: Tantalum Capacitors - Solid SMD 10volts 15uF 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TAJB156K010RNJ
Quick Details
Capacitance : 15 uF Voltage Rating : 10 Volts
ESR : 2.8 Ohms Tolerance : 10 %
Case Code - in : 1210 Case Code - mm : 3528
Height : 2.1 mm Mfr Case Code : B Case
Description
Voltage Rating : 10 Volts
Tolerance : 10 %
Case Code - mm : 3528
Height : 2.1 mm
Mfr Case Code : B Case
Capacitance : 15 uF
Case Code - in : 1210
Series : TAJ
ESR : 2.8 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationTAJB156K010RNJ
VendorAVX Corporation (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance15F
Voltage - Rated 10V
Tolerance±10%
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)2.800 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C