TAJB226K016RNJ
Tantalum Capacitors - Solid SMD 16volts 22uF 10%
product image
TAJB226K016RNJ Picture
SeekIC No. : 001083198 Detail
TAJB226K016RNJ: Tantalum Capacitors - Solid SMD 16volts 22uF 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TAJB226K016RNJ
Quick Details
Capacitance : 22 uF Voltage Rating : 16 Volts
ESR : 2.3 Ohms Tolerance : 10 %
Case Code - in : 1210 Case Code - mm : 3528
Height : 2.1 mm Mfr Case Code : B Case
Description
Tolerance : 10 %
Capacitance : 22 uF
Voltage Rating : 16 Volts
Case Code - mm : 3528
Height : 2.1 mm
Mfr Case Code : B Case
Case Code - in : 1210
Series : TAJ
ESR : 2.3 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationTAJB226K016RNJ
VendorAVX Corporation (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance22F
Voltage - Rated 16V
Tolerance±10%
Package / Case3528-21 (EIA)
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)2.300 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C