TAJB476M006RNJ
Tantalum Capacitors - Solid SMD 6.3volts 47uF 20%
product image
TAJB476M006RNJ Picture
SeekIC No. : 001081993 Detail
TAJB476M006RNJ: Tantalum Capacitors - Solid SMD 6.3volts 47uF 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TAJB476M006RNJ
Quick Details
Capacitance : 47 uF Voltage Rating : 6.3 Volts
ESR : 2 Ohms Tolerance : 20 %
Case Code - in : 1210 Case Code - mm : 3528
Height : 2.1 mm Mfr Case Code : B Case
Packaging : Reel
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Product : Tantalum Solid Standard Grade - Other Various
Case Code - mm : 3528
Height : 2.1 mm
Mfr Case Code : B Case
Capacitance : 47 uF
Voltage Rating : 6.3 Volts
ESR : 2 Ohms
Case Code - in : 1210
Series : TAJ
Parameters:
Technical/Catalog InformationTAJB476M006RNJ
VendorAVX Corporation (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance47F
Voltage - Rated 6.3V
Tolerance±20%
Package / Case3528-21 (EIA)
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)2.000 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C