TAJD106K025H
CAP TANT 10UF 25V 10% 2917
product image
TAJD106K025H Picture
SeekIC No. : 002990752 Detail
TAJD106K025H: CAP TANT 10UF 25V 10% 2917
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TAJD106K025H
Quick Details
Series: TAJ Manufacturer: AVX Corporation
Maximum Limiting Voltage : 3.5 V Capacitance: 10µF
Voltage - Rated: 25V Tolerance: ±10%
ESR (Equivalent Series Resistance): 1.2 Ohm Type: Molded
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 2917 (7343 Metric) Size / Dimension: 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max): 0.122" (3.10mm) Lead Spacing: -
Manufacturer Size Code: D Features: General Purpose
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Type: Molded
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Mounting Type: Surface Mount
Lead Spacing: -
Features: General Purpose
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Voltage - Rated: 25V
Capacitance: 10µF
ESR (Equivalent Series Resistance): 1.2 Ohm
Package / Case: 2917 (7343 Metric)
Size / Dimension: 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max): 0.122" (3.10mm)
Manufacturer Size Code: D
Series: TAJ
Manufacturer: AVX Corporation
Packaging: Tape & Reel (TR)
Parameters:
Technical/Catalog InformationTAJD106K025H
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance10F
Voltage - Rated 25V
Tolerance±10%
Package / Case7343-31 (EIA)
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)1.200 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C