TAJE476M035RNJ
Tantalum Capacitors - Solid SMD 35volts 47uF 20%
product image
TAJE476M035RNJ Picture
SeekIC No. : 001082145 Detail
TAJE476M035RNJ: Tantalum Capacitors - Solid SMD 35volts 47uF 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TAJE476M035RNJ
Quick Details
Capacitance : 47 uF Voltage Rating : 35 Volts
ESR : 0.9 Ohms Tolerance : 20 %
Case Code - in : 2917 Case Code - mm : 7343
Height : 4.3 mm Mfr Case Code : E Case
Packaging : Reel
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Product : Tantalum Solid Standard Grade - Other Various
Capacitance : 47 uF
Case Code - in : 2917
Case Code - mm : 7343
Height : 4.3 mm
Mfr Case Code : E Case
Voltage Rating : 35 Volts
Series : TAJ
ESR : 0.9 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationTAJE476M035RNJ
VendorAVX Corporation (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance47F
Voltage - Rated 35V
Tolerance±20%
Package / Case7343-43 (EIA)
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)900.0 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C