TAP104K035BRW
Tantalum Capacitors - Solid Leaded 35V 0.1uF 10% Radial
product image
TAP104K035BRW Picture
SeekIC No. : 001069268 Detail
TAP104K035BRW: Tantalum Capacitors - Solid Leaded 35V 0.1uF 10% Radial
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TAP104K035BRW
Mfg:
AVX
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 0.1 uF Voltage Rating : 35 Volts
ESR : 26 Ohms Tolerance : 10 %
Termination Style : Radial Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Dimensions : 4.5 mm Dia. x 7 mm L Lead Spacing : 5 mm
Series : TAP Product : Tantalum Solid Dipped
Packaging : Reel
Description
Tolerance : 10 %
Termination Style : Radial
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Series : TAP
Product : Tantalum Solid Dipped
Packaging : Reel
Voltage Rating : 35 Volts
Lead Spacing : 5 mm
Capacitance : 0.1 uF
ESR : 26 Ohms
Dimensions : 4.5 mm Dia. x 7 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationTAP104K035BRW
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance0.1F
Voltage - Rated 35V
Tolerance±10%
Package / CaseRadial
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)26.00 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C