TAP225K025SCS
Tantalum Capacitors - Solid Leaded 25V 2.2uF 10%
product image
TAP225K025SCS Picture
SeekIC No. : 001067458 Detail
TAP225K025SCS: Tantalum Capacitors - Solid Leaded 25V 2.2uF 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TAP225K025SCS
Quick Details
Capacitance : 2.2 uF Voltage Rating : 25 Volts
ESR : 6 Ohms Tolerance : 10 %
Termination Style : Radial Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Dimensions : 4.5 mm Dia. x 7 mm L Lead Spacing : 2.5 mm
Series : TAP Product : Tantalum Solid Dipped
Packaging : Bulk
Description
Tolerance : 10 %
Termination Style : Radial
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Lead Spacing : 2.5 mm
Series : TAP
Product : Tantalum Solid Dipped
Packaging : Bulk
Capacitance : 2.2 uF
Voltage Rating : 25 Volts
ESR : 6 Ohms
Dimensions : 4.5 mm Dia. x 7 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationTAP225K025SCS
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance2.2F
Voltage - Rated 25V
Tolerance±10%
Package / CaseRadial
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)6.000 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C