TAP334K035SRS
Tantalum Capacitors - Solid Leaded 35V .33uF 10% AMMO PK
product image
TAP334K035SRS Picture
SeekIC No. : 001069368 Detail
TAP334K035SRS: Tantalum Capacitors - Solid Leaded 35V .33uF 10% AMMO PK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TAP334K035SRS
Mfg:
AVX
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Capacitance : 0.33 uF Voltage Rating : 35 Volts
ESR : 15 Ohms Tolerance : 10 %
Termination Style : Radial Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Dimensions : 4.5 mm Dia. x 4.300 mm W x 7 mm L Lead Spacing : 2.5 mm
Series : TAP Product : Tantalum Solid Dipped
Packaging : Ammo
Description
Tolerance : 10 %
Termination Style : Radial
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Lead Spacing : 2.5 mm
Series : TAP
Product : Tantalum Solid Dipped
Voltage Rating : 35 Volts
Packaging : Ammo
Capacitance : 0.33 uF
ESR : 15 Ohms
Dimensions : 4.5 mm Dia. x 4.300 mm W x 7 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationTAP334K035SRS
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance0.33F
Voltage - Rated 35V
Tolerance±10%
Package / CaseRadial
PackagingTape & Box (TB)
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)15.00 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C