IC SWITCH QUAD 2X1 14DIP
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | 74HC | Manufacturer: | Toshiba |
| Function: | Switch | Circuit: | 4 x 2:1 |
| On-State Resistance: | 80 Ohm | Voltage Supply Source: | Single Supply |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±): | 2 V ~ 12 V | Current - Supply: | 8µA |
| Maximum Power Dissipation : | 3.2 W | Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole | Package / Case: | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package: | 14-DIP |
| Technical/Catalog Information | TC74HC4066AP(F) |
| Vendor | Toshiba |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Switch |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2 V ~ 12 V |
| Circuit | 4 x 2:1 |
| On-State Resistance | 80 Ohm |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP |
| Packaging | Tube |
| Current - Supply | 8A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Function | Switch |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | TC74HC4066AP F TC74HC4066APF TC74HC4066APF ND TC74HC4066APFND TC74HC4066APF |