IC LATCH OCTAL D-TYPE 20-DIP
TC74HC573AP(F): IC LATCH OCTAL D-TYPE 20-DIP
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | 74HC | Manufacturer: | Toshiba | ||
| Logic Type: | D-Type Transparent Latch | Circuit: | 8:8 | ||
| Output Type: | Tri-State | Voltage - Supply: | 2 V ~ 6 V | ||
| Independent Circuits: | 1 | Delay Time - Propagation: | 12ns | ||
| Current - Output High, Low: | 7.8mA, 7.8mA | Package / Case : | TSSOP-56 | ||
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C | Mounting Type: | Through Hole | ||
| Package / Case: | 20-DIP (0.300", 7.62mm) | Supplier Device Package: | 20-DIP |
| Technical/Catalog Information | TC74HC573AP(F) |
| Vendor | Toshiba |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Logic Type | D-Type Transparent Latch |
| Independent Circuits | 1 |
| Circuit | 8:8 |
| Output Type | Tri-State |
| Current - Output High, Low | 7.8mA, 7.8mA |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Delay Time - Propagation | 12ns |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | TC74HC573AP F TC74HC573APF TC74HC573APF ND TC74HC573APFND TC74HC573APF |