IC FLIP-FLOP OCTAL D-TYPE 20-DIP
TC74HC574AP(F): IC FLIP-FLOP OCTAL D-TYPE 20-DIP
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | 74HC | Manufacturer: | Toshiba | ||
| Function: | Set(Preset) and Reset | Logic Family : | 74FCT | ||
| Type: | D-Type Bus | Output Type: | Tri-State Non Inverted | ||
| Number of Elements: | 1 | Number of Bits per Element: | 8 | ||
| Frequency - Clock: | 59MHz | Delay Time - Propagation: | 19ns | ||
| Trigger Type: | Positive Edge | Current - Output High, Low: | 7.8mA, 7.8mA | ||
| Voltage - Supply: | 2 V ~ 6 V | Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C | ||
| Mounting Type: | Through Hole | Package / Case: | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Technical/Catalog Information | TC74HC574AP(F) |
| Vendor | Toshiba |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP |
| Function | Set and Reset |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Elements | 1 - Single |
| Current - Output High, Low | 7.8mA, 7.8mA |
| Output Type | Tri-State Non Inverted |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Type | D-Type Bus |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Delay Time - Propagation | 19ns |
| Frequency - Clock | 59MHz |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | TC74HC574AP F TC74HC574APF TC74HC574APF ND TC74HC574APFND TC74HC574APF |