TCP0J106M8R
CAP TANT 10UF 6.3V 20% 0805
product image
TCP0J106M8R Picture
SeekIC No. : 002991643 Detail
TCP0J106M8R: CAP TANT 10UF 6.3V 20% 0805
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TCP0J106M8R
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: TC Manufacturer: Rohm Semiconductor
Capacitance: 10µF Maximum Limiting Voltage : 3.5 V
Voltage - Rated: 6.3V Tolerance: ±20%
ESR (Equivalent Series Resistance): 8.3 Ohm Type: Molded
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 0805 (2012 Metric) Size / Dimension: 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max): 0.047" (1.20mm) Lead Spacing: -
Manufacturer Size Code: P Features: General Purpose
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Description
Tolerance: ±20%
Type: Molded
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Mounting Type: Surface Mount
Lead Spacing: -
Features: General Purpose
Failure Rate: -
Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension: 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max): 0.047" (1.20mm)
Manufacturer Size Code: P
Voltage - Rated: 6.3V
Capacitance: 10µF
Series: TC
Manufacturer: Rohm Semiconductor
ESR (Equivalent Series Resistance): 8.3 Ohm
Parameters:
Technical/Catalog InformationTCP0J106M8R
VendorRohm Semiconductor(VA)
CategoryCapacitors
Capacitance10F
Voltage - Rated 6.3V
Tolerance±20%
Package / Case2012-12 (EIA) 0805
PackagingCut Tape (CT)
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C