TD13004D
product image
TD13004D Picture
SeekIC No. : 004515780 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TD13004D
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• Monolithic integrated C-E-free-wheel diode
• HIGH SPEED technology
• Planar passivation
• Very short switching times
• Very low switching losses
• Very low dynamic saturation
• Very low operating temperature
• High reverse voltage
Application
Electronic lamp ballast circuits Switch-mode power supplies
Specifications
Parameter Test Conditions Type Symbol Value Unit
Collector-emitter voltage   TD13004D VCEO 300 V
  TD13005D VCEO 400 V
  TD13004D VCES 600 V
  TD13005D VCES 700 V
Emitter-base voltage     VEBO 9 V
Collector current     IC 6 A
Collector peak current     ICM 8 A
Base current     IB 2 A
Base peak current     IBM 4 A
Total power dissipation Tcase 60   Ptot 30 W