TDA1180P
product image
TDA1180P Picture
SeekIC No. : 004516062 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TDA1180P
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
·NOISE GATED HORIZONTAL SYNC SEPARATOR
· NOISE GATED VERTICAL SYNC SEPARATOR
· HORIZONTAL OSCILLATOR WITH FREQUENCY RANGE LIMITER
· PHASE COMPARATOR BETWEEN SYNC PULSES AND OSCILLATOR PULSES (PLL)
· PHASE COMPARATOR BETWEEN FLYBACK PULSES AND OSCILLATOR PULSES (PLL)
· LOOP GAIN AND TIME CONSTANT SWITCHING ( VCR)
· COMPOSITE BLANKING AND KEY PULSE GENERATOR
· PROTECTION CIRCUITS
· OUTPUT STAGES WITH HIGH CURRENT CAPABILITY
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Symbol Parameter Value Unit
VS Supply voltage (Pin 1) 15 V
V2 Voltage at Pin 2 18 V
V4 Voltage at Pin 4 VS
V8 Voltage at Pin 8 - 6 , VS V
V9 Voltage at Pin 9 ± 6 V
V11 Voltage at Pin 11 VS
I2 Pin 2 peak current 1 A
I3 Pin 3 peak current 0.5 A
I6 Pin 6 current 30 mA
I7 Pin 7 current 20 mA
I10 Pin 10 current 30 mA
Ptot Total power dissipation at Tamb 70 1 W