TDA5100A
Features: ·fully integrated frequency synthesizer·VCO without external components·high efficiency power amplifier·frequency range 433-435 MHz·ASK modulation·low supply current (typically 7 mA)·voltage supply range 2.1 - 4 V·power down mode·low voltage sensor·clock output for µC·low external ...
product image
TDA5100A Picture
SeekIC No. : 004516419 Detail
TDA5100A: Features: ·fully integrated frequency synthesizer·VCO without external components·high efficiency power amplifier·frequency range 433-435 MHz·ASK modulation·low supply current (typically 7 mA)·volta...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TDA5100A
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
·fully integrated frequency synthesizer
·VCO without external components
·high efficiency power amplifier
·frequency range 433-435 MHz
·ASK modulation
·low supply current (typically 7 mA)
·voltage supply range 2.1 - 4 V
·power down mode
·low voltage sensor
·clock output for µC
·low external component count
Application
·Keyless entry systems
·Remote control systems
·Alarm systems
·Communication systems
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Parameter Symbol Limit Values Unit Remarks
Min Max
Junction Temperature TJ -40 150
Storage Temperature Ts -40 125
Thermal Resistance RthJA   220 K/W
ESD integrity, all pins VESD -1 +1 kV 100pF, 1500
Description
The TDA 5100A is a single chip ASK transmitter for the frequency band 433- 435 MHz. The IC offers a high level of integration and needs only a few external components. The TDA 5100A contains a fully integrated PLL synthesizer and a high efficiency power amplifier to drive a loop antenna. A special circuit design and an unique power amplifier design are used to save current consumption and therefore to save battery life. Additional features like a power down mode, a low power detect and a divided clock output are implemented.