TDC225M035NSE-F
Tantalum Capacitors - Solid Leaded 2.2uF 35V 20%
product image
TDC225M035NSE-F Picture
SeekIC No. : 001075131 Detail
TDC225M035NSE-F: Tantalum Capacitors - Solid Leaded 2.2uF 35V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TDC225M035NSE-F
Mfg:
Cornell Dubilier
Quick Details
Capacitance : 2.2 uF Voltage Rating : 35 Volts
Tolerance : 20 % Termination Style : Radial
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Dimensions : 4.45 mm Dia. x 8.89 mm L
Lead Spacing : 3.17 mm Series : TDC
Product : Tantalum Solid Dipped Packaging : Bulk
Description
ESR :
Termination Style : Radial
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Product : Tantalum Solid Dipped
Packaging : Bulk
Capacitance : 2.2 uF
Voltage Rating : 35 Volts
Tolerance : 20 %
Series : TDC
Lead Spacing : 3.17 mm
Dimensions : 4.45 mm Dia. x 8.89 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationTDC225M035NSE-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance2.2F
Voltage - Rated 35V
Tolerance±20%
Package / CaseRadial
PackagingBulk
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing0.125" (3.18mm)