TEA1506T
Features: Distinctive features` Universal mains supply operation (70 to 276 V AC)` High level of integration; giving a low external component count.Green features` Valley or zero voltage switching for minimum switching losses` Efficient quasi-resonant operation at high power levels` Frequency redu...
product image
TEA1506T Picture
SeekIC No. : 004517283 Detail
TEA1506T: Features: Distinctive features` Universal mains supply operation (70 to 276 V AC)` High level of integration; giving a low external component count.Green features` Valley or zero voltage switching f...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TEA1506T
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
Distinctive features
` Universal mains supply operation (70 to 276 V AC)
` High level of integration; giving a low external component count.
Green features
` Valley or zero voltage switching for minimum switching losses
` Efficient quasi-resonant operation at high power levels
` Frequency reduction at low power standby for improved system efficiency (3 W)
` Cycle skipping mode at very low loads.
Protection features
` Safe restart mode for system fault conditions
` Continuous mode protection by means of demagnetization detection (zero switch-on current)
` Accurate and adjustable overvoltage protection (latched in TEA1506; safe restart in TEA1506A)
` Short winding protection
` Undervoltage protection (foldback during overload)
` Overtemperature protection
` Low and adjustable overcurrent protection trip level
` Soft (re)start.
Application
Besides typical application areas, i.e. TV and monitor supplies, the device can be used in adapters and chargers and all applications that demand an efficient and cost-effective solution up to 150 W. Unlike the other GreenChipäII control ICs, the TEA1506 has no internal high voltage start-up source and needs to be started by means of an external bleeder resistor.
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
SYMBOL
PARAMETER
CONDITIONS
MIN.
MAX.
UNIT
Voltages
VCC
supply voltage
continuous
-0.4
V
VCTRL
voltage on pin CTRL
-0.4
V
VDEM
voltage on pin DEM
current limited
Vsense
voltage on pin Isense
current limited
VDRAIN
voltage on pin DRAIN
Currents
ICTRL
current on pin CTRL
5
mA
IDEM
current on pin DEM
-250
mA
Isense
current on pin Isense
-1
IDRIVER
current on pin DRIVER
d < 10 %
-0.8
A
IDRAIN
current on pin DRAIN
5
General
Ptot
total power dissipation
Tamb < 70 °C
0.75
W
Tstg
storage temperature
-55
°C
Tj
operating junction temperature
-20
°C
Vesd
electrostatic discharge voltage
all pins except pins DRAIN and VCC
pins DRAIN and VCC
any pin
HBM class 1; note 2
HBM class 1; note 2
MM; note 3
Notes
2. Human Body Model (HBM): equivalent to discharging a 100 pF capacitor through a 1.5 k resistor.
3. Machine Model (MM): equivalent to discharging a 200 pF capacitor through a 0.75 H coil and a 10 resistor.