TEN12-2410
Features: `Ultrawide 4 : 1 Input Range 9 36 VDC and 18 75 VDC`Full SMD-Design`Input Filter meets EN 55022, Class A and FCC, Level A without external Components`Indefinite Short-Circuit Protection`Overvoltage Protection`I/O-Isolation 1500 VDC`2 x 1 Metal Package`Insulated Baseplate`Industry Sta...
product image
TEN12-2410 Picture
SeekIC No. : 004517654 Detail
TEN12-2410: Features: `Ultrawide 4 : 1 Input Range 9 36 VDC and 18 75 VDC`Full SMD-Design`Input Filter meets EN 55022, Class A and FCC, Level A without external Components`Indefinite Short-Circuit Protection`...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TEN12-2410
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
`Ultrawide 4 : 1 Input Range 9 36 VDC and 18 75 VDC
`Full SMD-Design
`Input Filter meets EN 55022, Class A and FCC, Level A without external Components
`Indefinite Short-Circuit Protection
`Overvoltage Protection
`I/O-Isolation 1500 VDC
`2" x 1" Metal Package
`Insulated Baseplate
`Industry Standard Pinout
`2 Year Product Warranty
Description
The TEN12-2410 series of DC/DC converters has been designed for a wide range of applications including communications, industrial systems and battery powered mobile equipments. Key features are high power density (12W in a 2"x1"x 0.4" package) and ultrawide input ranges of 9 36 VDC and 18 75 VDC. Other features of this converter are internal filtering according to EN 55022, level A, safety approval to EN 60950 and UL 1950, wide operating temperature range and remote on/off (opt.).