TESP5700
Photodiodes 60V 215mW 870nm
product image
TESP5700 Picture
SeekIC No. : 0082878 Detail
TESP5700: Photodiodes 60V 215mW 870nm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TESP5700
Mfg:
Vishay Semiconductors
Quick Details
Product : PIN Photodiodes Reverse Voltage : 60 V
Maximum Dark Current : 10 nA Peak Wavelength : 870 nm
Rise Time : 10 ns Fall Time : 10 ns
Half Intensity Angle Degrees : 60 deg
Description
Package / Case :
Product : PIN Photodiodes
Reverse Voltage : 60 V
Maximum Dark Current : 10 nA
Rise Time : 10 ns
Fall Time : 10 ns
Peak Wavelength : 870 nm
Features:
• Ultra high speed at low supply voltage
• Fast response times tr/tf = 10 ns
• High cut-off frequency fc = 35 MHz
• Low operating voltage VR = 2 V
• High sensitivity s() = 0.57 A/W