MOSFET N-Ch FET 600V 3.0s IDSS 10 uA 1.0 Ohm
TK6A60D(STA4,Q,M): MOSFET N-Ch FET 600V 3.0s IDSS 10 uA 1.0 Ohm
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Packaging : | Tube |
| Technical/Catalog Information | TK6A60D(STA4,Q,M) |
| Vendor | Toshiba |
| Category | Discrete Semiconductor Products |
| Mounting Type | Through Hole |
| FET Polarity | N-Channel |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C | 6A |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 1.25 Ohm @ 3A, 10V |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 800pF @ 25V |
| Power - Max | 40W |
| Packaging | Tube |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 16nC @ 10V |
| Package / Case | 2-10U1B |
| FET Feature | Standard |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | TK6A60D STA4,Q,M TK6A60DSTA4,Q,M TK6A60DSTA4QM ND TK6A60DSTA4QMND TK6A60DSTA4QM |