TLA-18-6004
DescriptionThe TLA-18-6004 is a kind of low noise amplifier providing low noise figure performance of 3.2 dB over the band 6 GHz to 18 GHz with 21 dB gain. The amplifier is balanced or feedback designs and manufactured with the latest MIC & MMIC technology. It is available in either connectori...
product image
TLA-18-6004 Picture
SeekIC No. : 004520345 Detail
TLA-18-6004: DescriptionThe TLA-18-6004 is a kind of low noise amplifier providing low noise figure performance of 3.2 dB over the band 6 GHz to 18 GHz with 21 dB gain. The amplifier is balanced or feedback desi...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TLA-18-6004
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
The TLA-18-6004 is a kind of low noise amplifier providing low noise figure performance of 3.2 dB over the band 6 GHz to 18 GHz with 21 dB gain. The amplifier is balanced or feedback designs and manufactured with the latest MIC & MMIC technology. It is available in either connectorized packages or as modules.
The following is about the specifications of TLA-18-6004: (1)frequency range: 6 GHz to 18 GHz; (2)gain (min): 21 dB; (3)noise figure (max): 3.2 dB; (5)output power @ 1dB compression: 16 dBm; (5)gain Vs temp at any frequency: this amplifier is not temperature compensated; (6)gain flatness Vs frequency: +/-1.5 dB; (7)3rd order intercept (Typ): 18 dBm; (8)power supply: input voltage: 11.5 to 15 VDC, current @ 12 VDC (typ): 280 mA, current @ 12 VDC (max): 320 mA; (9)case type (see attached outline): SX4; (10)temperature range: +25.