Standard LED - SMD 528nm Green LED SMD 3.5 x 2.8
TLEGE1100B(T11): Standard LED - SMD 528nm Green LED SMD 3.5 x 2.8
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| LED Size : | 3.2 mm x 2.8 mm | Illumination Color : | Green |
| Wavelength/Color Temperature : | 528 nm | Viewing Angle : | 120 deg |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | TLEGE1100B(T11) |
| Vendor | Toshiba |
| Category | Optoelectronics |
| Color | Green |
| Lens Style/Size | Round with Flat Top, 2.4mm |
| Millicandela Rating | 350mcd |
| Voltage - Forward (Vf) Typ | 3.4V |
| Wavelength - Dominant | 528nm |
| Wavelength - Peak | 523nm |
| Current - Test | 20mA |
| Viewing Angle | 120° |
| Lens Type | - |
| Luminous Flux | 1.1 lm |
| Package / Case | PLCC-2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | TLEGE1100B T11 TLEGE1100BT11 |