TMS320UC5402PGE-80
Digital Signal Processors & Controllers (DSP, DSC) Dig Signal Proc
product image
TMS320UC5402PGE-80 Picture
SeekIC No. : 00350357 Detail
TMS320UC5402PGE-80: Digital Signal Processors & Controllers (DSP, DSC) Dig Signal Proc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TMS320UC5402PGE-80
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Core : TMS320 Data Bus Width : 16 bit
Program Memory Size : 8 KB Data RAM Size : 32 KB
Maximum Clock Frequency : 80 MHz Device Million Instructions per Second : 80 MIPs
Operating Supply Voltage : 1.8 V Maximum Operating Temperature : + 100 C
Package / Case : LQFP-144 Mounting Style : SMD/SMT
Mounting Style : SMD/SMT
Data RAM Size : 32 KB
Maximum Clock Frequency : 80 MHz
Operating Supply Voltage : 1.8 V
Maximum Operating Temperature : + 100 C
Package / Case : LQFP-144
Core : TMS320
Program Memory Size : 8 KB
Device Million Instructions per Second : 80 MIPs
Parameters:
Technical/Catalog InformationTMS320UC5402PGE-80
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / Case144-LQFP
PackagingTray
TypeFixed Point
Non-Volatile MemoryROM (8 kB)
On-Chip RAM32kB
InterfaceHost Interface, McBSP
Voltage - I/O1.8V, 2.5V, 3.3V
Voltage - Core1.80V
Clock Rate80MHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C