TMS320UC5409PGE-80
Digital Signal Processors & Controllers (DSP, DSC) Dig Signal Proc
product image
TMS320UC5409PGE-80 Picture
SeekIC No. : 00351060 Detail
TMS320UC5409PGE-80: Digital Signal Processors & Controllers (DSP, DSC) Dig Signal Proc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TMS320UC5409PGE-80
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~38
Quick Details
Data Bus Width : 16 bit Program Memory Size : 32 KB
Data RAM Size : 64 KB Maximum Clock Frequency : 80 MHz
Device Million Instructions per Second : 80 MIPs Operating Supply Voltage : 1.8 V, 2.5 V, 3.3 V
Maximum Operating Temperature : + 100 C Package / Case : LQFP-144
Mounting Style : SMD/SMT
Description
Core :
Data Bus Width : 16 bit
Data RAM Size : 64 KB
Mounting Style : SMD/SMT
Program Memory Size : 32 KB
Maximum Clock Frequency : 80 MHz
Maximum Operating Temperature : + 100 C
Package / Case : LQFP-144
Device Million Instructions per Second : 80 MIPs
Operating Supply Voltage : 1.8 V, 2.5 V, 3.3 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationTMS320UC5409PGE-80
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / Case144-LQFP
PackagingTube
TypeFixed Point
Non-Volatile MemoryROM (32 kB)
On-Chip RAM64kB
InterfaceHost Interface, McBSP
Voltage - I/O1.8V, 2.5V, 3.3V
Voltage - Core1.80V
Clock Rate80MHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C