TMS320VC5401ZGU50
Digital Signal Processors & Controllers (DSP, DSC) Fixed-Pt Dig Sig Proc
product image
TMS320VC5401ZGU50 Picture
SeekIC No. : 00353318 Detail
TMS320VC5401ZGU50: Digital Signal Processors & Controllers (DSP, DSC) Fixed-Pt Dig Sig Proc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TMS320VC5401ZGU50
Mfg:
Texas Instruments
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Data Bus Width : 16 bit Program Memory Size : 8 KB
Data RAM Size : 16 KB Maximum Clock Frequency : 50 MHz
Device Million Instructions per Second : 50 MIPs Operating Supply Voltage : 1.8 V, 3.3 V
Maximum Operating Temperature : + 100 C Package / Case : BGA-144
Mounting Style : SMD/SMT
Description
Core :
Mounting Style : SMD/SMT
Operating Supply Voltage : 1.8 V, 3.3 V
Data RAM Size : 16 KB
Maximum Operating Temperature : + 100 C
Program Memory Size : 8 KB
Package / Case : BGA-144
Maximum Clock Frequency : 50 MHz
Device Million Instructions per Second : 50 MIPs
Parameters:
Technical/Catalog InformationTMS320VC5401ZGU50
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / Case144-BGA MICROSTAR
PackagingTray
TypeFixed Point
Non-Volatile MemoryROM (8 kB)
On-Chip RAM16kB
InterfaceHost Interface, McBSP
Voltage - I/O3.30V
Voltage - Core1.80V
Clock Rate50MHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C