TMS320VC5402APGE16
Digital Signal Processors & Controllers (DSP, DSC) Fixed-Pt Dig Signal Proc
product image
TMS320VC5402APGE16 Picture
SeekIC No. : 00350295 Detail
TMS320VC5402APGE16: Digital Signal Processors & Controllers (DSP, DSC) Fixed-Pt Dig Signal Proc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TMS320VC5402APGE16
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Core : TMS320 Data Bus Width : 16 bit
Program Memory Size : 32 KB Data RAM Size : 32 KB
Maximum Clock Frequency : 160 MHz Device Million Instructions per Second : 160 MIPs
Operating Supply Voltage : 1.6 V, 3.3 V Maximum Operating Temperature : + 100 C
Package / Case : LQFP-144 Mounting Style : SMD/SMT
Mounting Style : SMD/SMT
Data RAM Size : 32 KB
Program Memory Size : 32 KB
Maximum Operating Temperature : + 100 C
Package / Case : LQFP-144
Core : TMS320
Maximum Clock Frequency : 160 MHz
Device Million Instructions per Second : 160 MIPs
Operating Supply Voltage : 1.6 V, 3.3 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationTMS320VC5402APGE16
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / Case144-LQFP
PackagingTray
TypeFixed Point
Non-Volatile MemoryROM (32 kB)
On-Chip RAM32kB
InterfaceHost Interface, McBSP
Voltage - I/O3.30V
Voltage - Core1.60V
Clock Rate160MHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C