TMS320VC5402AZGU16
Digital Signal Processors & Controllers (DSP, DSC) Fixed-Pt Dig Sig Proc
product image
TMS320VC5402AZGU16 Picture
SeekIC No. : 00350945 Detail
TMS320VC5402AZGU16: Digital Signal Processors & Controllers (DSP, DSC) Fixed-Pt Dig Sig Proc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TMS320VC5402AZGU16
Mfg:
Texas Instruments
Quick Details
Data Bus Width : 16 bit Program Memory Size : 32 KB
Data RAM Size : 32 KB Maximum Clock Frequency : 160 MHz
Device Million Instructions per Second : 160 MIPs Operating Supply Voltage : 1.6 V, 3.3 V
Maximum Operating Temperature : + 100 C Package / Case : BGA-144
Mounting Style : SMD/SMT
Description
Core :
Number of Programmable I/Os :
Number of Timers :
Data Bus Width : 16 bit
Mounting Style : SMD/SMT
Data RAM Size : 32 KB
Program Memory Size : 32 KB
Maximum Operating Temperature : + 100 C
Maximum Clock Frequency : 160 MHz
Device Million Instructions per Second : 160 MIPs
Operating Supply Voltage : 1.6 V, 3.3 V
Package / Case : BGA-144
Parameters:
Technical/Catalog InformationTMS320VC5402AZGU16
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / Case144-BGA MICROSTAR
PackagingTray
TypeFixed Point
Non-Volatile MemoryROM (32 kB)
On-Chip RAM32kB
InterfaceHost Interface, McBSP
Voltage - I/O3.30V
Voltage - Core1.60V
Clock Rate160MHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C