TMS320VC5416PGE120
Digital Signal Processors & Controllers (DSP, DSC) Dig Sig Proc
product image
TMS320VC5416PGE120 Picture
SeekIC No. : 00350446 Detail
TMS320VC5416PGE120: Digital Signal Processors & Controllers (DSP, DSC) Dig Sig Proc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TMS320VC5416PGE120
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Core : TMS320 Data Bus Width : 16 bit
Program Memory Size : 32 KB Data RAM Size : 256 KB
Maximum Clock Frequency : 120 MHz Device Million Instructions per Second : 120 MIPs
Operating Supply Voltage : 1.5 V, 3.3 V Maximum Operating Temperature : + 100 C
Package / Case : LQFP-144 Mounting Style : SMD/SMT
Description
Number of Programmable I/Os :
Number of Timers :
Data Bus Width : 16 bit
Mounting Style : SMD/SMT
Program Memory Size : 32 KB
Data RAM Size : 256 KB
Maximum Clock Frequency : 120 MHz
Device Million Instructions per Second : 120 MIPs
Maximum Operating Temperature : + 100 C
Package / Case : LQFP-144
Core : TMS320
Operating Supply Voltage : 1.5 V, 3.3 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationTMS320VC5416PGE120
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / Case144-LQFP
PackagingTray
TypeFixed Point
Non-Volatile MemoryROM (32 kB)
On-Chip RAM256kB
InterfaceHost Interface, McBSP
Voltage - I/O3.30V
Voltage - Core1.50V
Clock Rate120MHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C