TMS320VC5416PGE160
Digital Signal Processors & Controllers (DSP, DSC) Dig Sig Proc
product image
TMS320VC5416PGE160 Picture
SeekIC No. : 00350583 Detail
TMS320VC5416PGE160: Digital Signal Processors & Controllers (DSP, DSC) Dig Sig Proc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TMS320VC5416PGE160
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Core : TMS320 Data Bus Width : 16 bit
Program Memory Size : 32 KB Data RAM Size : 256 KB
Maximum Clock Frequency : 160 MHz Device Million Instructions per Second : 160 MIPs
Operating Supply Voltage : 1.6 V Maximum Operating Temperature : + 100 C
Package / Case : LQFP-144 Mounting Style : SMD/SMT
Number of Timers :
Data Bus Width : 16 bit
Mounting Style : SMD/SMT
Program Memory Size : 32 KB
Data RAM Size : 256 KB
Maximum Operating Temperature : + 100 C
Package / Case : LQFP-144
Core : TMS320
Maximum Clock Frequency : 160 MHz
Device Million Instructions per Second : 160 MIPs
Operating Supply Voltage : 1.6 V
Pinout
  Connection Diagram
Description
The absolute maximum ratings of the TMS320VC5416PGE160 can be summarized as:(1)supply voltage I/O range:-0.3 V to 4.0 V;(2)supply voltage core range:-0.3 V to 2.0 V;(3)input voltage range:-0.3 V to 4.5 V;(4)output voltage range:-0.3 V to 4.5 V;(5)operating case temperature range:-40°C to 100°C;(6)storage temperature range:-55°C to 150°C.If you want to know more information about the TMS320VC5416PGE160,please download the datasheet in www.seekic.com .
Parameters:
Technical/Catalog InformationTMS320VC5416PGE160
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / Case144-LQFP
PackagingTray
TypeFixed Point
Non-Volatile MemoryROM (32 kB)
On-Chip RAM256kB
InterfaceHost Interface, McBSP
Voltage - I/O3.30V
Voltage - Core1.60V
Clock Rate160MHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C