TMS320VC549GGU-80
Digital Signal Processors & Controllers (DSP, DSC) Dig Sig Proc
product image
TMS320VC549GGU-80 Picture
SeekIC No. : 00351120 Detail
TMS320VC549GGU-80: Digital Signal Processors & Controllers (DSP, DSC) Dig Sig Proc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TMS320VC549GGU-80
Quick Details
Data Bus Width : 16 bit Program Memory Size : 32 KB
Data RAM Size : 64 KB Maximum Clock Frequency : 80 MHz
Device Million Instructions per Second : 80 MIPs Operating Supply Voltage : 2.5 V, 3.3 V
Maximum Operating Temperature : + 100 C Package / Case : BGA-144
Mounting Style : SMD/SMT
Description
Core :
Number of Programmable I/Os :
Number of Timers :
Data Bus Width : 16 bit
Data RAM Size : 64 KB
Mounting Style : SMD/SMT
Program Memory Size : 32 KB
Maximum Clock Frequency : 80 MHz
Maximum Operating Temperature : + 100 C
Device Million Instructions per Second : 80 MIPs
Package / Case : BGA-144
Operating Supply Voltage : 2.5 V, 3.3 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationTMS320VC549GGU-80
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / Case144-BGA MICROSTAR
PackagingTube
TypeFixed Point
Non-Volatile MemoryROM (32 kB)
On-Chip RAM64kB
InterfaceBSP, Host Interface, Serial Port
Voltage - I/O3.30V
Voltage - Core2.50V
Clock Rate80MHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C