TMS320VC5502PGF200
Digital Signal Processors & Controllers (DSP, DSC) Fixed-Pt Dig Signal Processor
product image
TMS320VC5502PGF200 Picture
SeekIC No. : 00350470 Detail
TMS320VC5502PGF200: Digital Signal Processors & Controllers (DSP, DSC) Fixed-Pt Dig Signal Processor
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TMS320VC5502PGF200
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Core : TMS320 Data Bus Width : 32 bit
Program Memory Size : 32 KB Data RAM Size : 64 KB
Maximum Clock Frequency : 200 MHz Device Million Instructions per Second : 400 MIPs
Operating Supply Voltage : 1.26 V, 3.3 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Package / Case : LQFP-176 Mounting Style : SMD/SMT
Number of Timers :
Data RAM Size : 64 KB
Mounting Style : SMD/SMT
Data Bus Width : 32 bit
Program Memory Size : 32 KB
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Maximum Clock Frequency : 200 MHz
Package / Case : LQFP-176
Core : TMS320
Device Million Instructions per Second : 400 MIPs
Operating Supply Voltage : 1.26 V, 3.3 V