TMS320VC5502ZZZ300
Digital Signal Processors & Controllers (DSP, DSC) Fixed-Pt Dig Signal Processor
product image
TMS320VC5502ZZZ300 Picture
SeekIC No. : 00351994 Detail
TMS320VC5502ZZZ300: Digital Signal Processors & Controllers (DSP, DSC) Fixed-Pt Dig Signal Processor
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TMS320VC5502ZZZ300
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~75
Quick Details
Data Bus Width : 32 bit Program Memory Size : 32 KB
Data RAM Size : 64 KB Maximum Clock Frequency : 300 MHz
Device Million Instructions per Second : 600 MIPs Operating Supply Voltage : 1.26 V, 3.3 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C Package / Case : BGA-201
Mounting Style : SMD/SMT
Description
Core :
Number of Programmable I/Os :
Number of Timers :
Data RAM Size : 64 KB
Maximum Clock Frequency : 300 MHz
Mounting Style : SMD/SMT
Data Bus Width : 32 bit
Program Memory Size : 32 KB
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Device Million Instructions per Second : 600 MIPs
Operating Supply Voltage : 1.26 V, 3.3 V