TMS32C6202BGNZA250
Digital Signal Processors & Controllers (DSP, DSC) Fixed-Pt Dig Signal Proc
product image
TMS32C6202BGNZA250 Picture
SeekIC No. : 00350807 Detail
TMS32C6202BGNZA250: Digital Signal Processors & Controllers (DSP, DSC) Fixed-Pt Dig Signal Proc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TMS32C6202BGNZA250
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Data Bus Width : 16 bit Program Memory Size : 256 KB
Data RAM Size : 384 KB Maximum Clock Frequency : 250 MHz
Device Million Instructions per Second : 2000 MIPs Operating Supply Voltage : 1.5 V, 3.3 V
Maximum Operating Temperature : + 105 C Package / Case : FCBGA
Mounting Style : SMD/SMT
Description
Core :
Number of Programmable I/Os :
Number of Timers :
Data Bus Width : 16 bit
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 105 C
Program Memory Size : 256 KB
Device Million Instructions per Second : 2000 MIPs
Maximum Clock Frequency : 250 MHz
Operating Supply Voltage : 1.5 V, 3.3 V
Package / Case : FCBGA
Data RAM Size : 384 KB
Parameters:
Technical/Catalog InformationTMS32C6202BGNZA250
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / Case352-FCBGA
PackagingTray
TypeFixed Point
Non-Volatile MemoryExternal
On-Chip RAM384kB
InterfaceMcBSP
Voltage - I/O3.30V
Voltage - Core1.50V
Clock Rate250MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C